3 Idler Pulley Deck 48" Kit For Husqvarna YTH23V48 YTH24V48 YTH24K48 YTH2348 48"
SKU:
SKU: PK3
Sale Sold out
Quantity
Secure payment options
Shop Pay PayPal Google Pay Venmo
3-Pack Idler Pulley Kit for Husqvarna 48" Decks - YTH23V48, YTH24V48, YTH24K48, YTH2348
Keep your Husqvarna 48" mower deck operating smoothly with this 3-pack idler pulley replacement kit, designed for reliable performance and easy installation.
Kit Includes:
  • (1) Flat Idler Pulley
    • Outer Diameter: 4"
    • Inner Diameter: 3/8"
    • Height: 1-7/16"
    • Replaces OEM: 177968
  • (1) Flat Idler Pulley
    • Outer Diameter: 5-3/8"
    • Inner Diameter: 3/8"
    • Height: 1-5/8"
    • Replaces OEM: 196106
    • Outer Diameter: 5-3/8"
    • Inner Diameter: 0.45"
    • Height: 1-11/16"
Fits Husqvarna Models:
YTH23V48, YTH24V48, YTH24K48, YTH2348, and various serial/model ranges as listed, all using 48" decks.