Deck Belt Blade Spindle for Husqvarna YTH2246TDR YTH22V46 YTH18K46 YTH22V46XLS
SKU:
SKU: DK47
Sale Sold out
Quantity
Secure payment options
Shop Pay PayPal Google Pay Venmo
*Please verify model/part numbers before purchasing*
Deck Belt Blade Spindle for Husqvarna
 YTH2246TDR YTH22V46 YTH18K46 YTH22V46XLS
(QTY 2)  Pulley
Substitute OEM Part Numbers(s):
(QTY 2)  Mower Deck Spindle
(QTY 2) Notched Medium Lift Blade
(QTY 1) Deck Belt
Fits OEM Models:
For Ariens Models
936001 -00 Hydro, 936039 -00 46" Precision Hydro, 936039 -01 46" Precision Hydro, 936044 -00 46" Hydro, 936050 -00 46" Precision Hydro, 936053 -00 46" Hydro, 936053 -01 46" Hydro, 936053 -02 46" Hydro, 936053 -03 46" Hydro, 936053 -04 6" Hydro, 936053 -05 46" Hydro, 936056 -00 46" Hydro, 936056 -01 46" Hydro, 936056 -02 46" Hydro, 936056 -03 46" Hydro, 936057 -00 46" Hydro, 936063 -00 46" Hydro, 936063 -01 46" Hydro, 936066 -00 46" Hydro, 936066 -01 46" Automatic, 936066 -02 46" Automatic, 936071 -00 46" Hydro, 936071 -01 46" Hydro, 936075 -00 46" Automatic, 936075 -01 46" Automatic, 936077 -00 46" Automatic, 936085 -00 46" Automatic, 936085 -01 46" Automatic, 936086 -00 46" Automatic, 936089 -00 46" Automatic, 936095 -00 46" Automatic, 936099 -00 46" Automatic, AYP
For Husqvarna Models
2146 XLS, 2246 LS, 2246 LS CA, 2346 XLS, PB 19546 LT, YTH 20 K 46, YTH 20 K 46 0, YTH 21 K 46, YTH 2146 XP, YTH 2146 XP CA, YTH 22 V 46, YTH 22 V 46 XLS, YTH 2242, YTH 2246